Forum Miasta Ciezkowice Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Taishi
2006-06-14, 21:05
Autor: Mika Waltari
Autor Wiadomość
Taishi 

Wysłany: 2006-06-14, 20:06   Autor: Mika Waltari

Książek jest wiele autorów też; ostatnio jednak moją uwagę przykuł Mika Waltari. Fiński pisarz, nie zyjący już.
Cóż on takiego pisze?
Książki :)
W jego powieściach odczuwa się wyraźny "powiew smutku" i przygnębienia. Efekt ten jest wzmocniony przez styl tworzenia zdań --> bez zbędnych opisów, krótkie, zimne jak Finlandia ...
Największą sławę przyniosły mu powieści historyczne i one są najciekawsze do czytania; np. Mikael Karvajalka i Mikael Hakim (moim zdaniem najlepsze! Ale trzeba dojść do końca strona po stronie :)). Jest to powieść od której, w początkowej fazie czytania, nie można się oderwać; tom drugi natomiast sprawia że chce się ją wyrzucić do śmietnika.... ale pewien chwyt zastosowany przez autora daje całej powieści niesamowity efekt.... sam rzucałem tę książkę w kąt z 6 razy (bo wierzcie mi naiwność głównego bohatera jest niedozniesienia), ale gdy już dotarłem do końca, to mnie zatkało ---> Rozgrzeszyłem bohatera z jego naiwności i miałem ochotę przeczytać wszystko jeszcze raz:).

W skrócie o co chodzi:

Akcja: XVI wiek. FINLANDIA, Francja, Hiszpania, Wybrzeże Północnej Afryki
Akcja tej dwuczęściowej powieści rozgrywa się w Europie burzliwych czasów reformacji i wojen chłopskich XVI wieku oraz w malowniczej scenerii muzułmańskiego Bliskiego Wschodu.

Wskutek niefortunnego splotu okoliczności Mikael musi uciekać z rodzinnej Finlandii przed szwedzkimi najeźdźcami. Wędruje przez Francję, Niemcy, Hiszpanię, Włochy, aż pada ofiarą pirackiego napadu na statek i dostaje się w turecką niewolę. W trakcie włóczęgi jest świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych, spotyka znane osobistości, kocha nietuzinkowe kobiety...eh jego pierwszą żonę spalono na stosie :)

W sumie 2x500stron około :)

PS. Książka jest tak "gotycka" i krwawa, że samo jej otwarcie sprawia iż litry krwi spływają na dywan :)
--> A poważnie, w każdym roździale występuje przynajmniej jeden osobnik, któremu coś się obcina mieczem (głowę, rękę, wszystko)

Kolejna powieść "Karin, córka Monsa"- to historia Króla Eryka XIV i Karin, dziewczyny z ludu. Dzieje tej wielkiej i tragicznej miłości oraz walki dynastycznej o Koronę Szwecji przypominają miejscami romantyczny poemat, a przecież powieść wiernie odtwarza fakty historyczne. Powieść niesamowicie smutna :(

Czy znacie jakieś przygnębiające ksiażki?? Najlepiej takie, kórych akcja toczy się od wczesnego Średniowiecza do XVIIIw. Dajcie namiary: Autor, tutuł

Jeżeli czytacie coś, co Waszym zdaniem warte jest polecenia też piszcie.
Zakładajcie nowe tematy wpisując jako tytuł Nazwisko autora

Weronika

Wysłany: 2013-12-01, 23:29   

Nie znam tego autora. Generalnie nie pałam jakąś wielką miłością do literatury skandynawskiej, ale że ostatnio potwornie nudzą mnie wszystkie książki, jakie zaczynam czytać, to być może się skuszę, poczytać. :)

escadaschody

Wysłany: 2015-05-19, 18:42   

Mam na imie Sandra, uwielbiam zwierzęta.

Fency 

Wysłany: 2016-11-08, 10:38   

Miałem okazje trzymać w ręku jedną książkę tegoż autora i prawie ja kupiłem ;) Może następnym razem

Serowino

Wysłany: 2016-11-08, 12:07   

Fajna książka, mam czytałem i polecam

Reagutemi 

Wysłany: 2017-01-31, 12:17   

Dziękuje za propozycje, to może być fajna propozycja na długie wieczory

Odpowiedz do tematu